Coraz więcej Polaków ufa SKOK-om i powierza im swoje oszczędności

Coraz więcej Polaków ufa SKOK-om i powierza im swoje oszczędności img
14 lipca 2010

„Utrzymując stały kurs", to hasło XVIII Krajowej Konferencji Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. To doskonała okazja do podsumowania osiągnięć i wskazania kierunków działania więcej

 

W 1992 roku Kasy liczyły 14 tysięcy członków. Pod koniec 2009 roku ich liczba przekroczyła 2 miliony

„Utrzymując stały kurs", to hasło XVIII Krajowej Konferencji Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, która odbędzie się jutro w Sopocie. To doskonała okazja do podsumowania osiągnięć i wskazania kierunków działania. Kryzys? Spowolnienie gospodarcze?

Choć wiele banków i instytucji finansowych w zeszłym roku boleśnie odczuło skutki kryzysu gospodarczego, dla Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych 2009 rok był bardzo dobry. Liczba członków wzrosła o 170 tysięcy osób. Obecnie sięga niemal 2,1 miliona. Aktywa wzrosły do blisko 12 miliardów złotych. To najlepiej świadczy o ogromnym zainteresowaniu ofertą Kas. Potwierdza, że oferują usługi na bardzo korzystnych warunkach i cieszą się rosnącym zaufaniem. SKOK-i w całości znajdują się w polskich rękach, dlatego nie dotknęły ich problemy, z jakimi zmagają się po wielu miesiącach kryzysu wielkie międzynarodowe instytucje finansowe. Kasy podsumowały właśnie 2009 rok. I mają prawo mieć powody do zadowolenia.

Więcej przyznanych kredytów...

Oferta SKOK-ów opiera się głównie na kredytach i depozytach. Choć banki w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy znacznie przykręciły śrubę z pożyczkami, członkowie Kas tego nie odczuli. W 2009 roku kwota udzielonych kredytów wzrosła o blisko 1,4 miliarda złotych osiągając niemal 8,5 miliarda złotych.
I trend ten cały czas się utrzymuje - tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku wzrosła do 8,8 miliarda złotych.

Bardzo dużą popularnością cieszą się wysoko oprocentowane (w porównaniu z bankami) rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Członkowie Kas mogą korzystać z nich za pomocą nowoczesnych instrumentów takich jak bankowość elektroniczna (e-SKOK) czy też akceptowane na całym świecie karty płatnicze Visa.

... i powierzonych oszczędności

Trzeba przyznać, że klienci coraz chętniej powierzają SKOK-om swoje oszczędności. Na koniec 2008 roku depozyty sięgnęły 8,6 miliarda złotych. Na koniec 2009 roku odnotowano wzrost do 10,8 miliardów złotych, czyli o 26 procent. W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku depozyty wzrosły do przeszło 11,1 miliarda złotych. By oferować lepsze i tańsze usługi, a także by prowadzić wspólną politykę reklamową i marketingową,

SKOK-i jednoczą siły. Już sześć Kas podpisało porozumienie o współpracy pod wspólną nazwą Kas Stefczyka. Działające wspólnie Kasy to: SKOK Stefczyka, SKOK Wybrzeże, Polska SKOK, SKOK Zachodnia, SKOK Wspólnota i SKOK Kujawiak.

Kasy łączą siły

To porozumienie równoprawnych partnerów na zasadzie pełnej dobrowolności. SKOK-i umawiają się tylko na to, że pod szyldem Kas Stefczyka będą współpracować i działać w takim kierunku, aby w swoich placówkach proponować ujednolicone usługi o wyższym poziomie jakości. Każda Kasa pozostaje osobnym podmiotem gospodarczym i prowadzi własną politykę cennikową. Zintegrowane Kasy oferują bardzo zbliżoną ofertę, co umożliwia właśnie prowadzenie wspólnych kampanii reklamowych. Placówki wkrótce będą miały podobnie przyjazne wnętrza (zarówno dla pracowników, jak i dla klientów) i jeszcze wyższy standard.
W ten sposób zapewniona zostanie lepsza, sprawniejsza obsługa członków SKOK-ów, którzy niezmiennie mogą liczyć na przyjazną atmosferę i fachową pomoc wykwalifikowanego personelu.

wstecz